Osmangazi’de başarıyı gölgeleyen icraatlar!

Son yerel seçimde AK Parti’yi, Alinur Aktaş’ı ipten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar aldı. Nereye ne kadar ödendi, niçin ödendi?

Osmangazi’de başarıyı gölgeleyen icraatlar!
Osmangazi’de başarıyı gölgeleyen icraatlar!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Osmangazi’de başarıyı gölgeleyen icraatlar!

Enbursa.com dan Yüksel Baysal'ın haberine  göre  Son yerel seçimde AK Parti’yi, Alinur Aktaş’ı ipten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar aldı.

Rumeli-Balkan göçmeni bir aileden gelen, siyasette ılımlı-olumlu bir profil çizen Mustafa Dündar’ın başarılı performansı AK Parti’ye hem Osmangazi’yi hem de Büyükşehir’i kazandırdı.

Panorama 1326 müzesinin son yıllarda Bursa’nın başına gelmiş en güzel şey olduğunu söyleyebilirim.

Keza Hikmet Şahin döneminde Kent Meydanı olması gereken alan AVM avlusu haline dönüştürülünce kolları sıvayan Mustafa Dündar, Osmangazi’ye gerçek bir meydan kazandırmak üzere…

Ancak, Osmangazi’de başta Yunuseli yolundaki devasa inşaatlar olmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ısrarla üzerine durduğu ‘Yatay mimari’ yerine göğe doğru yükselen inşaatlara verilen izinler Dündar’ın çizdiği olumlu tabloyu gölgeliyor.

Sadece o kadar da değil…

Bir dönem DSP’de Meclis üyeliği yapmış, son seçimlerde CHP’de Osmangazi Belediye Meclis üyesi olan Avukat Sefa Yılmaz’ın denetim raporunu okusanız, son yıllarda AKP’li belediyelerin bazı yanlışlarının bir benzerinin Osmangazi’de de yapıldığını görürsünüz.

Sefa Yılmaz, Denetim Komisyonu üyesi olduğu halde Osmangazi Belediyesi’nden istediği evrakları alıp inceleyemediğini belirtti. Dolayısıyla denetim görevini eksik yerine getirmek durumunda kaldı.

Biraz uzun olacak ama sabırla okumanızı rica ediyorum. Çünkü bu sorular çok önemli…

“1-)2020 yılına ait, belediyemiz Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Özel Kalem Müdürlüğü, Kültür İşleri Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün 4734 sayılı yasanın 22/a,b,c,d maddeleri gereğince doğrudan temin yolu ile yapılan tüm satın alma ve harcamaların faturaları ve bu faturaların ekleri. Faturalarda eksik olmamasına özen gösterilmesini rica ederim.

2-)2020 yılına ait varsa belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün çöp toplama ihalelerine ait ihale dosyası, ihale keşif bedeli dosyası, ihaleyi alan firmalarla yapılan sözleşmeler ve tüm ekleri.

3-)2020 yılında Belediyemizin kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile vermiş olduğu taşınmazlarına ilişkin ihale dosyaları, ihale şartnameleri ve kat karşılığı inşaat sözleşmeleri tüm ekleriyle birlikte.

4-)2020 yılı gelir bütçesi kalemlerinin tahakkuk ve tahsilat miktar ve oranları.

5-)2020 yılında belediyemizin kiralamış olduğu tüm araçlar için ne kadar kira bedeli ödenmiştir. Kiralanan araçların plakaları ve markaları nelerdir? 34 ABR 437,34 ABR 438,34 BLD 72 ve 34 BLD 77 plakalı araçlara 2020 yılında kira bedeli olarak kaç TL. Ödenmiştir. Bu araçlar kimlere tahsis edilmiştir.

6-) İlim Yayma Vakfına 2020 yılında kaç para ödeme yapılmıştır. İlim Yayma Vakfının inşaatına 2020 yılında ne kadar para harcanmıştır? 2020 yılında kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan ödemelerin tam listesi.

7-) Mülkiyeti Belediyemize ait olan Çekirge mah.,4151 ada,21 sayılı parselde kayıtlı taşınmazımız İlim Yayma Cemiyeti’ne kiraya verilmiştir. Bununla ilgili ihale dosyasını ve kira sözleşmesini talep etmekteyim.

8-)Osmangazi Belediyesi Personel A.Ş’nin yönetim kurulunda görev alan Mustafa Dündar, Hasan Hüseyin Erdönmez, Yunus Şahin, Cem Kürşad Hasanoğlu, Halil Döner ve Erkan Albayrak aylık ne kadar maaş ve hakkı huzur almaktadırlar. Denetim kurulunda kimler görev almaktadır. Maaş ve hakkı huzurları ne kadardır?

9-)2020 yılında danışmanlık hizmeti olarak belediyemizce ödeme yapılan belediyenin tüm birimlerine ait ihale ve satın alma dosyaları.

10-) Belediyemize kira borcu olan kiracıların isimleri, kaç aylık ve hangi aylara ilişkin kira borçları olduğunun yazılı olarak tarafıma bildirilmesini; ayrıca borcu olan kiracıların kira sözleşmelerini incelemek istiyorum.

11-)2020 yılında kaçak inşaatlara kesilen para cezası miktarı toplamı ne kadardır. Bunun ne kadarı tahsil edilmiştir.

12-)2020 yılında belediyemizin kamulaştırdığı taşınmazların mahal listesini (Mahallesi, ada, pafta, parsel numaralarını, kamulaştırılan parsellerin metrekarelerini) kamulaştırma bedellerini ana para ve faizi ile birlikte ayrı ayrı liste halinde tarafıma yazılı olarak bilgi verilmesini talep ediyorum.”

Belediye Meclis üyesi Avukat Sefa Yılmaz, salgın başladığında alt hastalıkları da olduğu için Bodrum’a kaçmış, Korona’dan korunmaya çalışmıştı. 6 ay sonra Bursa’ya dönmüş, işini ciddiyetle yapan Yılmaz, komisyon çalışmalara sırasında Kovid-19’a yakalanmış, hastane süreci de dahil ağır geçirmişti.

Yani bu soruların yanıtlarını istemek hem hakkı hem de sorumluluğu gereğiydi.

Belediye ne yaptı?

Pek çoğuna yanıt vermedi.

NEREYE NE KADAR ÖDENDİ, NİÇİN ÖDENDİ?
 
Yanıt verilenlerle ilişkin titiz bir inceleme yapan Avukat Yılmaz’ın bazı saptamaları şöyle oldu:

1-Kamuoyunda geniş yankı uyandıran sahte çıkan Paris’teki UNESCO ödülü için belediye kasasından 106 bin 200 lira çıktı.

2-Paris’te UNESCO salonu kiralanarak UNESCO verilmiş gibi yansıtılan ödül için Ankara’da billboardlara reklam vermiş Osmangazi Belediyesi…

3-Belediyenin Hisar adlı kimsenin okumadığı bir propaganda bülteni var. 2020 yılında salgın hastalık sürecinde 300 bin adet basılıp dağıtılmış…
Tanesi 2 liradan diğer gazetelerin eki olarak dağıtılmış:

Belediye bu dağıtıma karşılık 601 bin lira para ödemiş… Sefa Yılmaz diyor ki, PTT bu dağıtımı 75 bin liraya yapılabiliyor.

Konu medyaya gelmişken, Osmangazi’nin videolarının yayınladığı internet sitelerinin reyting raporlarına da alexa.com verilerine göre aktarmış Sefa Yılmaz:

Bu tabloyu da şöyle yorumladı Sefa Yılmaz:

“Yukarıda dünya ve Türkiye takip edilme sıralarını vermiş olduğum internet sitelerinin büyük bir kısmı takipçisi olmayan internet sitelerinden ibaret olduğu açıkça anlaşılmaktadır.”
 
Bu yazının dipnotu: Burada internet sitelerinin etki güçlerini gördünüz. Sefa Yılmaz’ın Osmangazi Belediye Meclis’inde söylediklerine itiraz olan gerek Başkan Dündar gerekse meslektaşlarımıza köşemiz açıktır.

10 Nis 2021 - 00:02 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak B Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan B Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler B Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı B Gazete değil haberi geçen ajanstır.