HasTavuk pandemide çalışan sayısını artırdı

HasTavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir, HasTavuk’ta pandemi sürecini nasıl geçirdiklerini Bursa’nın Üretenleri’ne anlattı. Çarpıcı açıklamalarda da bulunan Aydemir "Çocuklarıma gezen tavuk da yumurtası da yedirmem" dedi.

Video için play'e tıklayın

Koronavirüs ile birlikte dünyadaki kaos sürerken, üretime ve ihracata sıkıntısız bir şekilde devam ettiklerini söyleyen HasTavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir, Uzakdoğu’yla ihracatları olduğu için pandemi sürecini Ocak ayından itibaren bildiklerini ve pandemi süreci Türkiye'ye sirayet ettiğinde süreçle mücadele çalışmalarına çoktan başladıklarını söyledi.

HASTAVUK PANDEMİ SÜRECİNDE ÇALIŞAN SAYISINI ARTIRDI

Pandemiye hazırlıklı girmelerinin büyük avantajlarını yaşadıklarını belirten Aydemir, “Mart ayında Türkiye'de pandemi ilan edildiği zaman ilk karar olarak çalışma metodolojimizi değiştirme üzerine bir sistem almıştık. İlk olarak çalışma metodumuzu değiştirdik. Esnek çalışma modeline geçtik. Çalışma ve yemek saatlerini düzenledik. Ekstra iş gücünün doğmasıyla Mart ayında 180 kişiye daha istihdam sağladık.” dedi.

SOSYAL MESAFEYE DİKKAT ÇEKEN HASTAVUK MARKA İSMİNİ AYIRDI 

Üretim yaparken, esnek çalışma saatleri gibi koşullar dahilinde, var olan hijyen tedbirlerine ek ve olarak sosyal mesafenin korunması  için de önlemler aldıklarının altını çizen Genel Müdür Aydemir, “Topluma da öncü fikirler yaratmamız gerekiyor diye düşündük ve sosyal medya ve pazarlama iletişimi yürüten grubumuzla logoya mesafe koyduk. Has ile tavuk arasında mesafe koyup 1972'den beraber Has Tavuk olarak tek logomuz olan HasTavuk'ta ayırmaya gittik. Asıl amaç Has ve Tavuk olarak bugünlerde birbirimize olan özlemi anlatmaktı. Bu süre zarfında yönetim kurulları ve çalışanlarımızla online toplantılar yaptık. Yeni çalışma sistemi ve teknolojiyi daha doğru kullanmanın metodolojilerini çok güzel kullandık. Aslında bu yıl bize birçok şeyi öğretti. Bunlardan en önemlisi birbirimize sarılmak ve özlemekti. Ayrıca 2020 ne kadar çok şeyi heba ettiğimizi ve israf ettiğimizi de gösterdi.” İfadelerini kullandı.

HASTAVUK’TAN KURAKLIĞA KURU KESİM ÖNLEMİ

Türkiye'de kuru kesim üretimi yapan HasTavuk, birçok ülkeye ihracat yapıyor. Şirket kuru kesim teknolojisi sebebiyle hem iç hem dış pazarda tercih ediliyor.

Bu yıl çok ciddi şekilde kuraklık yaşandığına da değinen  Aydemir, 'HasTavuğun kesimhanesinin kuruluş sisteminde kuru kesim metodu var. Bu ne demek? Daha az enerji tüketmek anlamında kullandığımız bir teknolojimiz var. Biz diğer işletmeler gibi tavukları tüylerini yolmak için haşlama kazanlarına, su dolu kazanlara sokmuyoruz. Tamamen havayla ve doğal bir şekilde üretiyoruz. Bundan dolayı zaten biz tavuklarımızı doğal ve vejeteryan olarak addediyoruz. Biz yemlerimizde hayvansal protein kaynağı da kullanmıyoruz. Lezzeti ve yağ oranı Türk halkının köy tavuğuna alıştığı formattadır. Bu kapsamda su tüketimini tasarruflu kullanıyoruz. Ama bunu çevreye de yayalım, çalışanlarımıza bunu bir sosyal proje olarak gündeme alalım düşüncesiyle bu yıl susuzluğun önemine daha çok dikkat etmemiz gerekiyor.  Biz bunun tedbirini yarın değil bugünlerden almamız gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

YUMURTA FİYATLARI NEDEN ARTTI?

Koronavirüs nedeniyle son 1 yılda, yüksek protein değeri ve besleyici özelliğiyle yumurtaya talep de arttı fiyatlar da…  Peki bunların beraberinde yumurta fiyatlarında neden artış gözlendi? HasTavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir bu artışın sebebine ise şu sözlerle açıklık getirdi.

“Ben de bir tüketiciyim ve raftan yumurtayı veya eti aldığım zaman maliyetine ve fiyattaki kıyaslamaya bakıyorum. Aslında bir de perdenin öbür tarafına bakmak lazım. Biz hayvan ve tavukçuluk sektörü olarak hayvansal protein kaynağı üretiyoruz. Hayvansal protein kaynağı beyin hücreleri ve sinir hücrelerinin gelişmesinde ve özelikle büyüme çağındaki çocuklarda çok önemli. Böyle bir hayvansal proteini tüketirken fiyatlandırma noktasına geldiğimizde bugün yumurta fiyatlarında bir artış varmış gibi görünüyor. Aslında üreticinin cebine giren parada bir artış yok. Bu yıl pandemi nedeniyle hammadde fiyatları yüzde 83 oranında arttı. 310 dolarlara aldığımız soya şu anda 590 dolara çıktı. Hem dolar bazında yükseldi hem de geçtiğimiz sene Ocak ayında 5.85 olan dolar kuru 7.40'lara çıktı. Ülkemizde ürettiğimiz mısır fiyatları geçtiğimiz yıl bin 250 lira iken bugün bin 950 liraya geldi. Bu ham madde maliyetlerinin artışı üretime olduğu gibi yansıdı.

MARKETLERDEKİ KAR MARJLARINI DENETLEMEK ŞART

Bugün siz marketten 30 adetlik yumurtayı 40 lira civarında alıyorsunuz. Ama bunu biz üreticiler olarak 18 ila 25 lira arasında satıyoruz. Aradaki fark marketlerin kar marjı. Biz bu konuda Tarım Bakanlığı'na da Ticaret Bakanlığımıza da defalarca müracaat ettik. Marketlerin kar marjı yüzde 36 civarında veya yüzde 40'lara varan kar marjı koyuyorlar. Üretici yumurta başına şu günlerde bir miktar para kazanıyor ama bu kazandığı para yumurta başına 2 kuruştur. Ama yüzde 36 yüzde 40 kar marjı koyarak markete koyduğunuz zaman son tüketiciye haklı olarak mal pahalı gidiyor. Biz bu konuda özellikle Marketler Yasası'nın marketlerde değerlendirmesini istedik. Aynı şey et için de gerekli. Mesela bizim bugün piliç etini markete satış fiyatımız 8 buçuk lira ama markette 12 liradan aşağı bütün tavuğu göremezsiniz. Kanat yazın 35 liraya satılıyor. Ben bile şaşıyorum. Mangalın çok arandığı yaz döneminde bile bizim en pahalı sattığımız fiyat 17 liraydı. Evet maalesef bu olumsuzluğu marketler yasasının biran önce gündeme getirerek çözmesi gerektiğini biz de düşünüyoruz. Yani herkes ticaretini yapsın aracı da kârını alsın ama fahiş karlar fahiş markajlar olmamalı.”

BEN ÇOCUKLARIMA GEZEN TAVUK DA YUMURTASI DA YEDİRMEM!

Gezen tavuk furyasına da dikkat çeken Aydemir çocuklarına asla gezen tavuk ve yumurtası yedirmeyeceğini de belirtti ve ekledi:

“Tavuk vahşi bir hayvandır. Solucan da, fare ölüsü de yer. Bu hayvanların ve kendi dışkılarını yer. Ve bunu da etine veya yumurtasına bulaştırır. Gezen tavuk da bu tür enstrümanlardan bize ne geldiğini bilmiyoruz. Ama belli bir kontrol ve üretim denetimi altında üretilen tavuklar Tarım Bakanlığı'nca sürekli incelenmekte.  Raflardan alınan analizler ve numunelerde en ufak bir şey görüldüğünde çok ciddi yaptırımları var. Ve son birkaç yıldır biliyorsunuz Tarım Bakanlığı olumsuz üretim yapan işletmeleri ifşa ediyor. Hiçbir tavukçuluk işletmesinde o raf analizlerinde olumsuz bir rapor çıkmadı bugüne kadar. Niye? Çünkü üretim aşaması çok sıkı denetleniyor. Hem Ticaret Bakanlığımızın hem Tarım Bakanlığımızın bu marketler yasasını ve kayıt dışı çalışan gezen tavuk furyasını mutlaka kayıt altına alması lazım.”

14 Oca 2021 - 15:04 - Ekonomi

Muhabirler : Furkan Arikan , Selda Akkuş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak B Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan B Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler B Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı B Gazete değil haberi geçen ajanstır.