KalDer pandemide de durdurak bilmedi

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Direkçi, BGazete'nin sorularını cevapladı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’de Kalite Derneği'nin kuruluş amacı neydi? Buna bağlı olarak, ülkemizdeki kalite hareketini nasıl değerlendirirsiniz?

Tam 30 yıl önce, coğrafi olarak içerisinde bulunduğumuz Avrupa Birliği’ne uyum ve katılımın paralelinde; kurumlarımızın ulusal ve uluslararası alanda tanınırlığını ve rekabetçiliğini artırmayı hedefleyerek kurulmuştur. Ardından TBMM kararı ile adına TÜRKİYE ifadesini almıştır. Bugün ülkemizin seçkin kurumlarından tüzel (özel/kamu) ve bireysel 2000 üyeye sahip bir sivil toplum örgütüdür. Ülkemize Avrupa’da sayısız ödül kazandıran ve başarıyla temsil eden üye kuruluşları kalite hareketinin başarısının en bariz örneğidir. Biz ülkemizde yaymaya çalıştığımız EFQM modeli ile çalışmak isteyen kurumlar için UKH (Ulusal Kalite Hareketi)’yi oluşturduk ve yürütmeye devam ediyoruz.

-KalDer ile daha çok kimler iş birliği yapıyor? Siz bu kurumlara neler katıyorsunuz?

Önce özel kurumların üyeliği ve modeli uygulamalarıyla başlayan süreç daha sonra kamu kuruluşları ve beraberinden bireysel katılımlarla büyümektedir. Yaymaya ve tanıtmaya devam ettiğimiz EFQM modeli tüm kurumlara çok önemli katkı ve kazanımlar sağlamış ve sağlamaya da devam etmektedir.

Biz kurumları modelle tanıştırdıktan sonra, kurumlar bu model ile çalışmak isterlerse önce sembolik bir imza atarak UKH’ye katılıyorlar. Ardından; kurumlara ön bir anket yapıp durum tespiti gerçekleştiriyoruz. Daha sonra çekirdek bir kadroya model eğitimi veriyoruz ve rehberliğimiz desteğinde süreç başlamış oluyor. Bu uzun ve sürekli gelişim yolculuğumuz devam ediyor.

- Yeni yönetim Şubat ayında seçilip göreve başladı. Bu da tam pandemi sürecine denk geldi. Koronavirüs salgını derneğin çalışmalarını ne yönde etkiledi? 

Öncelikle; çok güçlü kurum ve kişilerden bir yönetim kadromuz olduğunu belirtmeliyiz. Biz her ay gerçekleştirdiğimiz yönetim toplantılarımızı yedek ve asil / yönetim ve denetleme kurulu üyelerimizle toplam 20 kişi ile gerçekleştiriyoruz. Yeni yönetimimiz göreve başladıktan sonra; ziyaretler, iş birlikleri ve organizasyon hazırlıklarımızı neredeyse bir ay içerisinde tamamlamıştık. Virüs haberleri ilk çıktığında biz iyimserdik, neredeyse ülkemizde ve şehrimizde sempozyumumuzun iptalini son duyuran kurumlardan birisi olduk. Ama virüs salgına dönüştü ve tüm dünyanın frene basmasına neden oldu.

KALDER PANDEMİDE DE DURDURAK BİLMEDİ

Mart ayı sonuna doğru tedbir amaçlı ofisi kapatarak evlerdeydik ama faaldik. 1 Haziran itibariyle ofisimizi yeniden açtık. Bu dönemlerde KalDer merkez ve şubeler ortak hareket etmeye başladık ve bu süre içerisinde 16.000’e yakın kişinin katılımıyla 60 sanal etkinlik gerçekleştirdik. Konuk ettik, konuk ve izleyici olduk… “SANKİ KALDER HEP GÖREVİNİN BAŞINDA OFİSTEYDİ” sözünü çok kişiden duymak bizi çok gururlandırdı ve motive etti.

18. KALİTE VE BAŞARI SEMPOZYUMU 2021'DE

Bursa özelinde baktığımızda faaliyetlerin bir kısmını önlemler kapsamında gerçekleştirdik. 2019 Bursa Mükemmellik Ödülü’nün sonuçlarını gecikmeli de olsa açıkladık ve üç kurumumuzun ev sahipliğinde ödüllerini takdim ettik.  İş dünyasına kalite konusuna donanımlı bireyler kazandırmak amacıyla KalDer Sertifika Programı’nın 15’incisini gerçekleştirdik. İş birlikleri ile online söyleşiler yaptık. Uzun zamandır ara verdiğimiz Kaliteye Yolculuk köşemiz yeniden başladı. Yeni üye alımları, kurum içi eğitim planlamalarımız sürdü. Bu yıl gerçekleştiremediğimiz 18. Kalite ve Başarı Sempozyumu’nu 2021 yılında aynı içerikle yapmak üzere çalışmalarımız devam ediyor.   

-Pandemiden dolayı 29. Kalite Kongresi'ni online gerçekleştirdiniz. Nasıl bir verim alındı ve 2021’de bu konuda nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Bu seneyi ülke olarak boş geçmeyelim, risk alalım Türkiye’de ilk kez deneyenlerden birisi biz olalım istedik. ‘Yeni Yönler Yeni Ufuklar’ ana temalı kongremize yoğun ilgi oldu. Ülkenin farklı bölgelerinden katılımcılar izledi. Böyle bir kongre bizim için de öğrenme süreci oldu. Bu konuda altyapımızı ve bilgimizi geliştirmek üzere deneyim kazandık. Kongre bitiminde dijital platformlara videolar yüklendi ve erişime açıldı. Sonrasında olumlu geri bildirimler aldık.

Kongrede 3 özel ve 18 paralel oturumda 90 konuşmacı yer aldı. 5000 izlenme sayısı ile tamamlandı. Konuşmacıların her biri birbirinden değerliydi. Massachusetts Institute of Technology Öğretim Üyesi Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi CEO’su Sandra Ojiambo, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Kale Grubu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve DEİK Türkiye - İngiltere İş Konsey Başkanı Osman Okyay, EFQM Model 2020 Development Advisor Geoff Carter, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü (Tedviren) Alvaro Rodriguez, UNWOMEN Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova, Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir konuşmacılar arasındaydı.

-KalDer olarak yeni yıl hedefleriniz, proje planlarınz neler?

2021 yılına geçmiş yıllarla aynı heyecanla başlıyoruz. Yönetim ve çalışanlarımız hazırlıklarını, iş birliği bağlantılarını sürdürüyor. KalDer’in misyonu doğrultusunda her yıl sürdürülebilir şekilde yürüttüğümüz ana faaliyetlerimiz 2021’de de devam edecek. Olmazsa olmaz eğitim planlarımızın hazırlıkları başladı. Kurum için eğitimler bu dönemde oldukça ilgi görüyor. 5 Ocak’ta Bursa Mükemmellik Ödülü deneyim paylaşım toplantımız var. Bir yandan ödüle yeni başvuracak kurumlar hazırlık yapıyor. Sempozyumu koşullar uygun olursa Mayıs 2021’de yapmayı planlıyoruz. EFQM Modeli’ni kurumlara tanıtmaya devam edeceğiz. Pandemi bittiğinde ise yüz yüze faaliyetler için KalDer Evimizde buluşmaya başlayacağız.

-EFQM Modeli nedir? Kurum ve kuruluşlar bu modele neden gereksinim duymalı? 

Kurumlarımıza tavsiye ettiğimiz bir yönetim modeli olan EFQM Modeli, boyutu ve sektörü ne olursa olsun tüm kuruluşlar tarafından kullanılabilen bir değerlendirme aracıdır. Kuruluşlara kendi değerlendirmelerini yapmalarına, güçlü ve iyileştirmeye açık alanlarını tespit etmelerine ve sürekli gelişim yaklaşımıyla gelişim planlarını hazırlamalarına yardımcı olur.

Mükemmellik modeli kendini güncelleyen bir model. Örneğin; Birleşmiş Milletlerin 17 ana başlıktan oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları 2020 yılından itibaren EFQM modelinin içerisinde yer almaya başlamıştır. Bu amaçlar yaşamsal teme amaçlar olduğundan kurumlar ve toplum için vaz geçilmezdir.

-Bursa Mükemmellik Ödülü nedir? Kurumlara ne katmaktadır?

Ödül, 1998 yılından bu yana KalDer Bursa Şubesi ve BUSİAD iş birliğinde yürütülmektedir.

Bursa Mükemmellik Ödülü; Bursa’da EFQM Mükemmellik Modeli’ni uygulayan ve iş mükemmelliğine ulaşma çabasında olan firmaları onurlandırmak, konusunda iyi uygulamaların diğer firmalar tarafından da paylaşılıp uygulanmasını teşvik etmek, Bursalı firmaların iş başarılarının ve sürdürülebilir rekabet gücünün ulusal ve uluslararası düzeyde artmasına yardımcı olmak amaçlarını taşır.

-Kurum olarak sosyal sorumluluk projelerinin neresindesiniz? Yürüttüğünüz çalışmalar ve yaptığınız destekler neler?

KalDer Küresel İlkeler sözleşmesini imzalamış bir kuruluş. Bu imzası ve EFQM Mükemmellik Modeli’ni kurumlara tavsiye ederken her zaman kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına vurgu yaparken; önce biz örnek olmalıydık. Bu yönde kendimizi geliştirdik ve iki önemli projeyi hayata geçirdik ve sürdürüyoruz. 'Saklamıyorum, paylaşıyorum' kampanyamız 8'inci yılında. Kullanılmış oyuncakları, okunmuş kitapları topluyor ve paylaşıyoruz. Eğitime destek veriyoruz. Bugüne dek 16.000 ürünü farklı illerde ihtiyacı olan çocuklara ulaştırdık. 7 yıl önce yerelde başlattığımız karikatür yarışmamız uluslararası olarak devam ediyor. Bu sene tamamladığımız 7. yarışmaya 932 karikatür katıldı. Her yıl sempozyumun ana teması, karikatür yarışmasının da konusu oluyor ve birinci olan karikatür ana temanın görseli haline geliyor. Sanatçıların evrensel bakış açılarını ve sanatsal yeteneklerini toplumun geniş kesimleriyle tanıştırırken; ülkemizin adını ve kalite kültürünü tüm dünyada duyurmuş oluyoruz.

Son Söz;                                                                               

KalDer olarak biz her zaman kurumlarımızın kalite yolculuklarınla eşlik etmek için yanlarındayız ve yeni yılda yeni EFQM Modeli ile tanışmaları için davet ediyoruz.

24 Ara 2020 - 12:39 - Ekonomi

Muhabir Selda Akkuş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak B Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan B Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler B Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı B Gazete değil haberi geçen ajanstır.