Tarım arazilerinden ekonomiye dev katkı hedefi

DSİ'den yapılan açıklamada, Bursa'da bu yıl 1 milyon 89 bin 250 dekar tarım arazinin sulanacağı ve bu sulu tarımla birlikte ekonomiye 533 milyon 732 bin 500 lira katkı sağlanmasının hedeflendiği belirtildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, modersn sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya yönelik faaliyetlerin devam ettiği belirtildi. 

"Bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz." denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda yüzde 35, damla sulamalarda ise yüzde 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, bir taraftan da yaşam standardını yükseltmektedir."

Ekonomiye katkı hedefi

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız,  Bursa'da en önemli sulama projelerinin başında 2019 yılında tamamlanan Boğazköy Barajı Sulamasının geldiğinin altını çizdi. Yıldız, "İş kapsamında 116 bin 450 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak olup, bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 165 milyon lira katkı sağlanması hedeflenmektedir. Diğer taraftan Bursa ilimizde diğer önemli projelerden birisi de yine 2019 yılında inşaatı tamamlanan Babasultan Barajı (C+P) Sulamasıdır. İş kapsamında 41 bin dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak olup bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 58 milyon lira katkı sağlanması hedeflenmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

22 Mayıs 2020 Bursa- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak B Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan B Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Bursa Markaları

B Gazete, Bursa ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (539) 958 70 00
Reklam bilgi