CHP'den Üreticiye Destek Çağrısı

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, koronavirüsle mücadele süresince, üreticinin desteklenmesi gerektiğini hatırlattı.

Bursa Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Koronavirüs Tehdidine Karşı Tarım ve Gıdada Alınacak Tedbir Öneri Paketi’ni sosyal medya üzerinden düzenlediği uzaktan basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı.

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl binasında basını davet etmeden kamera karşısına geçen ve sosyal medya aracılığıyla mesajlarını ileten CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgınına dikkat çekti.

Sarıbal, tarıma yönelik önerilerini şu şekilde sıraladı:

1.Üreticinin 2019 yılından kalan tarımsal desteklemeleri acilen ödenmelidir. 2020 yılı için belirlenen 22 milyar TL desteğin ödeme takvimi açıklanarak ödemelere başlanmalıdır.

2.Gübre kullanımının artacağını öngörerek, fiyatların yükselmesini önlemek için kooperatif ve birlikler üzerinden üreticiye ucuz gübre temini sağlanmalıdır.

3.Dünyada akaryakıt fiyatları düşmesine rağmen, ülkemizde hala üreticinin kullandığı mazot fiyatları, dolar kuru etkisinden dolayı çok yüksek. Mazot prim destekleri artırılmalıdır.

4.Tarımda diğer önemli girdiler tohum ve zirai ilaç konusunda üreticiye temini noktasında destek sağlanmalıdır.

5.Tarım ve hayvancılıkta kullanılan elektrik borçları ile tarımsal sulama borçları faizsiz olarak ertelenmelidir. Suyu ve elektriği kesilen üreticiye kolaylık sağlanmalıdır.

6.Mevsimlik tarım işçisi olarak başka illere gidişin önüne geçecek önlemler alınmalı. İşçilere test yapılmalı. Ulaşım, konaklama konularında salgına karşı gerekli sağlık tedbirleri alınmalıdır. Düzenli sağlık kontrolü sağlanmalıdır.

7.Yaş sebze ve meyve satılan hallere ürün giriş ve çıkışında KDV oranı sıfırlanmalıdır. Bu mekanlarda sağlık ve hijyen koşulları düzenli denetlenmelidir.

8.Hale giren ürünlerde kayıp dökülme çürüğe ayrılma gibi zarara uğratacak uygulamalar denetlenmelidir.

9.Et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünlerinde KDV sıfır olmalıdır.

10.Temel gıda ürünlerinin hammaddesini oluşturan tarımsal ürünlerde üretim ve tüketim dengesi izlenerek, gıda da oluşacak arz kaybının önüne geçilmelidir.

11.Temel gıda ürünlerinin hammaddesini oluşturan bitkisel ve hayvansal ürünler belirlenip, bu ürünlerde alım fiyatı açıklanarak alım garantisi sağlanmalıdır.

12. Başta Toprak Mahsulleri Ofisi, Et ve Süt Kurumu, ÇAYKUR olmak üzere, çiftçi kuruluşu kooperatif ve birlikler (Tariş, Trakyabirlik, Çukobirlik, Karadenizbirlik, Pankobirlik ve Tarım Kredi Kooperatifi gibi) üreticinin ürün alımı konusunda görevlendirilmelidir. Kooperatif ve birliklere sıfır faizli kredi desteği ile üreticinin ürünü güvence altına alınmalıdır. Tüketiciye kontrollü, doğal ve sağlıklı ürünlere uygun fiyatla erişim kolaylığı sağlanmalıdır.

13.Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve özel bankalara olan kredi borçları faizsiz ertelenmelidir. Haciz ve takip işlemleri durdurularak, tüm borçlar sıfır faizle yeniden yapılandırılmalıdır.

14.Bağ-Kur prim borçları olan çiftçilerimizin ödemeleri ertelenmeli, salgın etkisi bitene kadar Bağ-Kur primleri devlet tarafından karşılanmalıdır.

15.Halkımızın gıda ihtiyacını karşılayan gıda işletmelerine kredi olağanın sağlanması gerekir.

16.Çiftçinin serbest piyasada sattığı ürünü alan ticari işletmeler üreticiyi mağdur etmeyecek şekilde denetlenmeli ve ticari işletmelere kamu bankalarından finansal destek sağlanmalıdır.

17.Hayvancılık yapan üreticilerimizin kullandığı yem fiyatlarında tedbir alınmalıdır.

18.Doğal afetlerden (Don, sel, dolu, fırtına, aşırı yağış, vb) zarar gören çiftçilerimizin zararlarının giderilmesi sağlanmalıdır.

19. Et ve Süt Kurumu, yetiştiricilerin kesime gelmiş hayvanları için (büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar) piyasa fiyatlarına karşı koruyacağını, kesime alacağını ve üreticiye güven vereceğini açıklamalıdır.

20.Et ve Süt Kurumunun depolarında bekleyen etlerin yoksul ailelere ulaşmasını sağlayacak alternatif kanallar oluşturulmalıdır.

21.Artık ürünlerin kemik ve çıktıların, bu süreçte açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan sokak hayvanlara ulaştırılması sağlanmalıdır.

22.Canlı hayvan pazarlarının hijyen kuralları maksimize edilmelidir. Sosyal mesafe kuralına uyulması sağlanmalıdır.

23.Çiftçi borçları yapılandırılmalı

24.Destekleme ödemeleri hemen yapılmalıdır.

25.Çiftçi girdileri konusunda destek sağlanmalı, mazottan vergiler kaldırılmalıdır.

26 Mart 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak B Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan B Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Bursa Markaları

B Gazete, Bursa ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (539) 958 70 00
Reklam bilgi