"Medya Çalışanlarına Destek Olunmalı"

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, koronavirüs salgını nedeniyle işlerini yapamayan medya kuruluşlarına ilişkin önerilerde bulundu.

CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, koronavirüs salgını nedeniyle radyo ve televizyon kuruluşlarının da zor bir süreçten geçtiğine dikkat çekti. 

“Radyo ve televizyonlar asgari giderlerini bile karşılayamama riski altındayken, işsizliğin yüksek olduğu medya alanında on binlerce çalışan daha işsizlik ile karşı karşıya kalmıştır” diyen Kılınç, “Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, RTÜK, Basın İlan Kurumu, İletişim Başkanlığı ve diğer ilgili kurumlar medya kuruluşları ve medya çalışanlarına destek olmalıdır." ifadelerini kullandı. 

Medyaya yönelik öneriler

Kılınç’ın medya alanındaki meslek kuruluşlarının taleplerini de içeren önerileri şu şekilde:

Haziran 2020 sonuna kadar olmak üzere

- Radyo ve televizyonların Türksat’ta ve platformlarda ödemelerini yapmamış olmalarından dolayı yayınları kapatılmamalıdır. 

-  Medya kurumlarının, medya çalışanlarının ve kablolu tv ve platform abonelerinin abonelik, internet, cep telefonu ve sabit telefon erişimleri kesilmemelidir. 

- Radyo ve televizyonların yayınlarını engelleyici enerjileri kesilmemelidir. 

- Radyo ve televizyonların RTÜK reklam payları, yayının izin ücretleri, süresi gelmiş lisans ödemeleri ertelenmelidir. 

- Radyo ve televizyonlarla birlikte medya kuruluşlarının vergi, stopaj, SGK prim borçları ertelenmelidir. 

- Özellikle yerel ve bölgesel radyo televizyon kuruluşları için yüksek bedele dönüşen telif bedeli ödemeleri tüm radyo ve televizyonlar için ertelenmelidir. 

- Medya alanında işten çıkarmaların önüne geçilmelidir. 

- Basın İlan Kurumu ayrım yapmaksızın gazetelere destek olmalı, gazetelerin ilan ve reklam gelirleri kesilmemelidir. 

26 Mart 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak B Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan B Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Bursa Markaları

B Gazete, Bursa ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (539) 958 70 00
Reklam bilgi