İTO’dan Dönüşüm Çağrısı: “İstanbul’un kaybedecek bir yılı bile yok”

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, kentsel dönüşümün önemine dikkat çekerek, İstanbul’u depreme hazırlama konusunda acil adımlar atılması gerektiğini söyledi. Avdagiç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile bir araya geldiği toplantıda, kentsel dönüşümü hızlandıracak 16 öneriyi paylaştı.

İTO’dan Dönüşüm Çağrısı: “İstanbul’un kaybedecek bir yılı bile yok”
Haber albümü için resme tıklayın

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, kentsel dönüşüm konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Avdagiç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin konuk olduğu toplantıda, İstanbul’un depreme hazırlanması ve kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması için meslek komiteleri ve ilgili STK’lardan gelen talep ve beklentileri dile getirdi.

İstanbul’un depreme hazırlanması için hızlı gözden geçirme şart

Avdagiç, İstanbul’da 1999 yılından önce inşa edilmiş yapı stokunun kullanım ömrü ve sağlamlığı ile ilgili ‘hızlı gözden geçirme’ yapılması gerektiğini belirterek, “İstanbul’un kaybedecek değil 5 yılı, bir yılı bile yok. Çünkü Türkiye’nin GSYH’sinin üçte biri bu şehirde üretiliyor. Türkiye’nin ihracatının, dış ticaretinin, istihdamının, üretiminin kesintiye uğramamasını istiyorsak, İstanbul’u çok hızlı depreme hazırlamalıyız” dedi.

Avdagiç, kentsel dönüşüm sürecinde ‘müktesep hakların korunması’ talebinin en başta geldiğini vurgulayarak, otel, özel hastane, özel okul gibi yapıların tamamını kullanan işletmelerin, dönüşüm aşamasında imar hakkı anlamında mevcut gabari ve inşaat alanlarını muhafaza edebilmelerinin dönüşüm sürecinin hayata geçirilebilmesi için çok önemli olduğunu söyledi.

İTO’dan Dönüşüm Çağrısı: “İstanbul’un kaybedecek bir yılı bile yok”

Kentsel dönüşümü hızlandıracak 16 öneri

Avdagiç, kentsel dönüşümü hızlandıracak talep ve beklentileri 16 başlık halinde şöyle sıraladı:

 • Küçük sanayi siteleri, iş merkezleri, sanayi yapıları ve fabrikalara da konuta verilen dönüşüm desteklerinin benzeri bir paketin ivedilikle devreye girmesi talebi var. Bu durumda belirtilen yapıların çok hızlı ve kamudan kaynak talep etmeden dönüşümünün önü açılacaktır.
 • Kentsel dönüşümde “Rezerv Yapı Alanı” uygulamasının gözden geçirilmesi talep ediliyor.
 • Aynı şekilde kentsel dönüşüm süreçleri ve otopark mevzuatı konusunda ilçe belediyelerinin farklı süreçler uygulanmasının önlenmesi isteniyor.
 • Bakanlığın “Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden” ve “İlk Evim, İlk İş Yerim” gibi çok olumlu olan proje uygulama süreçlerinin hızlandırılması talep ediliyor.
 • Afet riski olan tüm illerde ‘Afet Atıkları Yönetim Planı’ oluşturulmasını önemli buluyoruz. Burada bakanlık, yerel yönetimler, STK’lar ve akademisyenler ortak çalışmalı. Çünkü gerek kentsel dönüşüm, gerekse olası afet sonrası yıkılan veya yıkılacak binalardan çıkan atıklar, doğru bir şekilde değerlendirilmeli.
 • Yapı denetim firmaları UYDS sistemi üzerinden havuz yöntemi ile atanmaktadır. Yapılan son düzenleme ile birlikte bölgeleme çalışması yapılmış olmasına rağmen sorun tam anlamı ile çözülememiş, denetim ile ilgili problemler devam etmektedir. Ek bütçe talepleri, firma değişikliği talebi durumundaki sürenin uzunluğu öne çıkan problemlerdir.
 • Yapı denetim, beton ve laboratuvar firmalarının teknik ve mevzuata uygunluk yönünden denetlenmesi talep edilmektedir. Aynı şekilde beton santralleri ile ilgili denetimlerin artması, ürün kalitesinin korunması, taahhüt edilen betonun inşaat sahasına ulaşımının sağlanması önem arz etmektedir.
 • Kaçak yapı ile mücadele kapsamında, kaçak inşaatlara beton verilmesinin önlenmesi, verenlere müeyyide uygulanması talep edilmektedir.
 • Bilhassa binalardaki taşıyıcı elemanların, dış etkenlerden ve yeraltı sularından kaynaklı olarak tahribata uğramaması amacıyla bina izolasyonlarının sıkı takibi talep edilmelidir.
 • İstanbul’da hafriyat ciddi bir sorun haline gelmiştir. Hafriyat atıklarının geri dönüşümü, depolanması ve taşınması konusunda yeni düzenlemeler yapılması gerekmektedir.
 • Kentsel dönüşüm sürecinde, bina sahiplerinin ve kiracıların haklarının korunması, mağduriyetlerin önlenmesi için yasal düzenlemeler yapılması talep edilmektedir.
 • Kentsel dönüşüm sürecinde, bina sahiplerinin ve kiracıların bilgilendirilmesi, eğitilmesi ve yönlendirilmesi için bakanlık, belediyeler, STK’lar ve meslek odaları arasında işbirliği yapılması talep edilmektedir.
 • Kentsel dönüşüm sürecinde, bina sahiplerinin ve kiracıların finansal desteklere erişimini kolaylaştırmak için bankalar, finans kuruluşları, sigorta şirketleri ve kamu kurumları arasında işbirliği yapılması talep edilmektedir.
 • Kentsel dönüşüm sürecinde, bina sahiplerinin ve kiracıların haklarını korumak için bağımsız bir hakem heyeti kurulması talep edilmektedir.
 • Kentsel dönüşüm sürecinde, bina sahiplerinin ve kiracıların katılımını sağlamak için sosyal, kültürel ve ekonomik değerlerin korunması, yerel kimliklerin yaşatılması, sosyal donatı alanlarının artırılması talep edilmektedir.
 • Kentsel dönüşüm sürecinde, bina sahiplerinin ve kiracıların memnuniyetini artırmak için estetik, fonksiyonel, çevreci ve enerji verimli yapılar inşa edilmesi talep edilmektedir.

15 Şub 2024 - 11:40 İstanbul- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak B Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan B Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler B Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı B Gazete değil haberi geçen ajanstır.


Bursa Haber Bursa Haberleri