Yapay Zekâ Kalp Cerrahisinde Devrim Yaratacak

Yapay zekâ teknolojisi, tıp alanında büyük ilerlemeler sağlıyor. Kalp cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Harun Arbatlı, yapay zekânın kalp ameliyatlarında riski azalttığını ve en uygun tedaviyi seçmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Yapay zekâ, insan beyninin öğrenme ve bağlantı kurma yeteneklerini taklit eden bir teknolojidir. Bu teknoloji, tıp dünyasında hastalıkların tanı ve tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle kalp cerrahisi alanında yapay zekâ, hem doktorlara hem de hastalara büyük faydalar sağlamaktadır. Medicana Sağlık Grubu Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Harun Arbatlı, yapay zekânın kalp cerrahisi pratiğinde nasıl kullanıldığını şöyle anlattı:

“Kalp cerrahisi pratiğinde yapay zekâ, hastalıkların teşhisinde sağladığı kolaylık ve çabukluğun yanı sıra hastaların ameliyat risklerinin önceden belirlenmesini ve tedavi biçimleri arasından en uygun olanı seçmemizi sağlar. Örneğin, iskemik kalp hastalığı olarak bilinen kalp damar hastalığının tanısında koroner anjiyografi yapılır. Koroner anjiyografi sonrası uygun tedavinin seçilmesi bazen kolay olmaz. ‘Stent mi yoksa cerrahi tedavi mi?’ sorusunu yapay zekâ ile cevaplamak, hastaların objektif bir şekilde değerlendirilmesine imkân verip işlem riskini azaltarak, uzun dönemde en iyi sonuçları verecek tedavinin seçilmesine imkan sağlar.”

Yapay Zekâ Robotik Cerrahiyi Nasıl Geliştiriyor?

Prof. Dr. Arbatlı, yapay zekânın robotik cerrahiyi de geliştirdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Yapay zekâ, henüz çok yaygın olmasa da hibrit tedaviyi yani küçük kesi ile koroner bypass ve ulaşılması güç olan koroner damarlara stent uygulaması, yani iki tedavi metodunun aynı anda kullanılması yöntemini daha da yaygınlaştırabilecektir. Bu tedavi yöntemindeki amaç; en az riskli ve en uzun süre damar açık kalma oranını sağlamaktır. Robot yardımıyla yapılan cerrahi girişimler küçük kesi, minimal travma ve en az kan kaybı ile ameliyatların gerçekleşmesine imkân tanımaktadır. Ancak robotik cerrahideki en zayıf nokta, dokunma duyusunun olmamasıdır. Robotun uygulayacağı kuvveti ölçme şansımız henüz yoktur. Dokuya uygulayacağı kuvveti ancak görsel olarak tahmin edebilir. Kısa zaman içinde yapay zekâ sayesinde robotik kollarda bu hissi tanımlayabilecek ve dokudaki direnci ölçebilecek özelliklerin gelişmesi beklenmektedir.”

Yapay Zekâ Türkiye’de Nasıl Gelişiyor?

Prof. Dr. Arbatlı, yapay zekâ teknolojisinin Türkiye’de de gelişmekte olduğunu ve genç Türk doktorlarına, bilgisayar yazılımcı ve mühendislerine büyük görevler düştüğünü vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu teknolojik gelişimin kalp cerrahisine uyarlanabilmesi ve kullanılabilmesinin yanı sıra yazılım ve donanım üretebilme bakımından da ilerlemeler kaydedilmesi büyük önem taşıyor. Bu bakımdan genç Türk doktorlarına, bilgisayar yazılımcı ve mühendislerine gelecekte büyük görevler düşüyor. Yapay zekâ teknolojisi, kalp cerrahisinde devrim yaratacak bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli değerlendirmek için hem tıp hem de teknoloji alanında çalışanların işbirliği yapması gerekiyor.”

14 Şub 2024 - 13:37 İstanbul- Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak B Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan B Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler B Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı B Gazete değil haberi geçen ajanstır.


Bursa Haber Bursa Haberleri