Sendikaya Üye Oldukları İçin İşten Atılan İşçiler Fabrika Önünde Eylem Yaptı

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde otomobil camı üreten bir fabrikada, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle 15 işçi işten çıkarıldı. İşçiler, fabrika önünde toplanarak haklarını aradı.

Sendikaya Üye Oldukları İçin İşten Atılan İşçiler Fabrika Önünde Eylem Yaptı
Sendikaya Üye Oldukları İçin İşten Atılan İşçiler Fabrika Önünde Eylem Yaptı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde otomobil camı üreten bir fabrikada, sendikaya üye oldukları iddiasıyla 15 işçi işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçiler, fabrika önünde toplanarak kendilerini işten çıkaran işverenlerini protesto etti. Sendika yetkilisi Faruk Aslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın istediği yüzdelik dilimi sağladıklarını buna rağmen işçilerin işten çıkarıldığını ifade etti.

İşçiler Sendikaya Üye Olma Hakkını Savundu

İşçilere destek veren Aslan, “Bizim anayasal hakkımız olan örgütlenme ve sendikal hakları ile işçinin hakkını savunmak amacıyla girişimde bulunduğumuz bu mücadelede iş veren bütün iş yerlerinde olduğu gibi işçi kıyımına başladı. Ankara’da ve Gebze’deki fabrikalarında yaklaşık 24 arkadaşımızı sırf sendikaya üye oldukları için işten attılar. Sendika anayasal bir haktır. İşçi atmak zulümdür. Tek derdimiz burada ekmeğimize katkı vermek. Ekmeğimizi, alın terimizi çoluk çocuğumuza götürmektir” diye konuştu.

Sendikaya Üye Oldukları İçin İşten Atılan İşçiler Fabrika Önünde Eylem Yaptı

Aslan, işvereni sağduyulu olmaya davet ederek, “Bizim derdimiz burada üzüm yemek veya bağcı dövmek değildir. İşçi kardeşlerimizin emeği ve geleceği için buradayız. Bizim fabrikamız da endişemiz yoktur. Fabrikamızın da çalışmasını istiyoruz ama hak ettiğimiz ücreti de almak istiyoruz. Bu günden itibaren biz işvereni sağduyuya davet ediyoruz. Sendika bilinci işçi kardeşlerimize aşılayıp buradaki toplu sözleşmeyi en iyi şekilde imzalayıp yasal çerçevesinde en iyi şekilde arkadaşlarımızla ve kurumumuzla birlikte yürüteceğiz. O yüzden arkadaşlarımızla birlikte onlara destek için buradayız” şeklinde konuştu.

Sendikaya Üye Oldukları İçin İşten Atılan İşçiler Fabrika Önünde Eylem Yaptı

İşçilerin Talepleri Neler?

İşçiler, fabrika önünde yaptıkları eylemde, işten çıkarılmalarının haksız ve hukuksuz olduğunu, sendikaya üye olmanın anayasal bir hak olduğunu, işverenin sendika düşmanlığı yaptığını, işe geri dönmek ve toplu sözleşme imzalamak istediklerini dile getirdiler.

İşçiler, işverenin kendilerine baskı ve mobbing uyguladığını, iş güvenliği ve sağlığı önlemlerinin yetersiz olduğunu, ücretlerinin düşük olduğunu, fazla mesai ücretlerinin ödenmediğini, sosyal haklarının gasp edildiğini, iş yükünün ağır olduğunu, işten çıkarılmalarının sendikalaşma sürecini engellemeye yönelik olduğunu iddia ettiler.

Sendikaya Üye Oldukları İçin İşten Atılan İşçiler Fabrika Önünde Eylem Yaptı

İşçiler, işverenin kendilerine verdiği gerekçelerin gerçeği yansıtmadığını, işten çıkarılmalarının keyfi ve siyasi olduğunu, işverenin sendikalaşma hakkını tanımadığını, işçilerin hak arama mücadelesini bastırmaya çalıştığını, işçilerin birlik ve dayanışmasını kırmaya çalıştığını söylediler.

İşçiler, işverenin tutumunu değiştirmesi, işten çıkarılan işçileri işe geri alması, sendikayı tanıması, toplu sözleşme masasına oturması, işçilerin hak ve taleplerini karşılaması gerektiğini belirttiler.

İşçilerin Eylemi Sürüyor

İşçiler, fabrika önünde yaptıkları eylemde, işverenin kendilerine kulak vermesini, işe geri dönmek ve toplu sözleşme imzalamak istediklerini haykırdılar. İşçiler, sloganlar, pankartlar ve dövizlerle tepkilerini dile getirdiler.

İşçiler, işverenin kendilerine olumlu bir yanıt vermediği sürece eylemlerine devam edeceklerini, haklarını sonuna kadar savunacaklarını, sendikalaşma mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini, işçi sınıfının yanında olacaklarını, işçi kardeşlerine sahip çıkacaklarını ifade ettiler.

Sendikaya Üye Oldukları İçin İşten Atılan İşçiler Fabrika Önünde Eylem Yaptı

İşçilerin eylemine, diğer sendika üyeleri, işçi örgütleri, siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, sanatçılar, gazeteciler ve vatandaşlar da destek verdi. Eyleme katılanlar, işçilerin haklı taleplerine sahip çıktılar, işvereni eleştirdiler, işçilerin işe geri alınması ve toplu sözleşme imzalanması çağrısında bulundular.

Eylem, işçilerin ve destekçilerinin sloganları ve alkışları eşliğinde sona erdi. İşçiler, işverenin tutumuna göre eylemlerine devam edeceklerini duyurdular.

13 Şub 2024 - 10:03 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak B Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan B Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler B Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı B Gazete değil haberi geçen ajanstır.