İşverenler Kadın Çalışanlara Karşı Çekingen

Türkiye’de kadınların işgücüne katılım ve istihdam oranlarını inceleyen bir araştırma, bölgedeki kadın istihdamının durumunu ve işverenlerin kadın çalışanlara bakışını ortaya koydu.

Türkiye’de, özellikle sanayi sektöründe kadınların işgücüne katılım ve istihdam oranlarını değerlendiren bir araştırma, son on yılda bölgede kadın istihdamında yaşanan değişimleri ve işverenlerin kadın istihdamına yönelik tutumlarını gözler önüne serdi. Araştırma, Malatya, Şanlıurfa ve Adıyaman gibi yeni endüstrileşen şehirlerde gerçekleştirildi.

Kadın İstihdamı Tarım Sektörüne ve Kayıt Dışı İşlere Sıkışmış

“Türkiye’de Ataerkinin Kadın İstihdamı Tabusu: İşveren Tutumları Üzerine Bir Uygulama” adlı araştırmanın sonuçlarına göre, bölgede kadın işgücüne katılım oranları ve istihdam oranları son on yılda artmış olsa da, kadın istihdamı hala çoğunlukla tarım sektöründe ve kayıt dışı işlerde gerçekleşiyor. Araştırmaya göre, kadın istihdamının arttığı sektörler arasında tekstil ve gıda sektörleri öne çıkıyor. Ancak bu sektörlerdeki kadın istihdamı genellikle kayıt dışı, geçici ve düşük ücretli oluyor.

İşverenler Kadın Çalışanlara Karşı Çekingen

Araştırmada, işverenlerin kadın istihdamına yönelik tutumları da incelendi. Araştırmaya katılan işverenlerin çoğu, kadınların çalışma yaşamına katılımlarının aile içindeki toplumsal rolleri nedeniyle düşük olduğunu, gece vardiyalarında çalışmanın uygun olmadığını ve çocuk sahibi kadınların çalışmasının olumsuz etkileri olduğunu belirtti. İşverenler, kadın istihdamına ilişkin isteksizliklerini, kadın çalışanların verimliliği, işe devamı, iş güvenliği, iş disiplini ve iş arkadaşlarıyla uyumu gibi konularda erkek çalışanlara göre daha sorunlu olduklarını iddia ederek gerekçelendirdi.

“Kadın İstihdamı Eğreti ve Düzensiz”

Araştırmanın yazarlarından Beykent Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İnsan Kaynakları Yönetimi Program Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Aslı Şahankaya Adar, bölgedeki kadın istihdamının durumunu değerlendirdi. Adar, “Bölgedeki kadın istihdamı ataerkil toplum yapısının etkisi altında ve ekonomik zorunluluklar olmadan kadınların işgücüne katılımı beklenmiyor. Buna ek olarak, kurumsal çocuk bakım hizmetlerinin eksikliği, işverenlerin kadın istihdamına yönelik çekinceli tutumları ve bölgesel teşvik programlarının yetersizliği gibi faktörler, bölgede kadın istihdamının eğreti ve düzensiz kalmasına sebep oluyor” dedi. Adar, kadın istihdamının artırılması için toplumsal cinsiyet eşitliği bilincinin geliştirilmesi, kadınların eğitim ve mesleki becerilerinin artırılması, kadın girişimciliğinin desteklenmesi ve kadınların çalışma hayatına uyumunu kolaylaştıracak sosyal politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

12 Şub 2024 - 09:16 İstanbul- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak B Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan B Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler B Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı B Gazete değil haberi geçen ajanstır.