Ak Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan Gündem Özel’in konuğu oldu

Ak Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan Osman Korkmaz’ın hazırlayıp sunduğu Gündem Özel programının konuğu oldu. Programda mülteci meselesine değinen Gürkan ‘’ Yabancı göçle alakalı mülteci meselesinde gelenlerin oryantasyonuna bakmak lazım. Bursa’da 180 bin civarı kayıtlı Suriyeli vatandaş var. Sayısal olarak bakıldığında yüzde 6, yüzde 7 seviyesinde bir göç almışız.’’ dedi.

Ak Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan Osman Korkmaz’ın hazırlayıp sunduğu Gündem Özel programının konuğu oldu. Programda mülteci meselesine değinen G
Ak Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan Osman Korkmaz’ın hazırlayıp sunduğu Gündem Özel programının konuğu oldu. Programda mülteci meselesine değinen G
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Ak Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan Bgazete canlı yayınında gündem, ekonomi ve Bursa’ya ilişkin sorulara cevap verdi. Osman Korkmaz’ın sunumuyla gerçekleşen programda Gürkan’ın mülteciler konusundaki ifadeleri gündem oldu.

Gürkan: Sayısal olarak bakıldığında yüzde 6, yüzde 7 seviyesinde bir göç almışız

Bursa’daki düzensiz göç konusuna değinen Ak Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, istatistiksel olarak sayıların abırtılan boyutta olmadığına dikkat çekti. Gürkan düzensiz göç ve yabancı göçmenle alakalı öncelikle oryantasyona bakılması gerektiğini ifade ederek istatistiksel olarak Bursa’daki göçmen sayısının yüzde 6 ya da yüzde 7 olduğunu belirtti.

Gürkan ‘rızalı gönderme’ konusuna da şartlar oluştukça destek verdiklerini vurgulayarak ‘’Yabancı göçle alakalı mülteci meselesinde gelenlerin oryantasyonuna bakmak lazım. Toplumla uyumu çok önemli bir nokta. Bursa özelinde baktığımızda 3 milyon 150 bin nüfusumuz var. Bunun 180 bin civarı kayıtlı Suriyeli vatandaş var Bursa'da. Sayısal olarak bakıldığında yüzde 6, yüzde 7 seviyesinde bir göç almışız. Zaman zaman belirli bölgelerdeki yoğunlaşma konusunda bize de şikâyetler geliyor. Bu konuda valilik kanalıyla ciddi çalışmalar yapıyoruz. Göçmen konusunda adli olaylara da bakıyoruz, güncel rakamlar göçmenlerin suç oranlarında düşük olduğunu gösteriyor. Bu vatandaşlar topluma uyum sağlayabilme adına kurallara daha fazla dikkat ediyorlar. Çünkü adli olaylara karıştıkları anda biz bunlar deport ediyoruz. Kendi ülkelerine hemen gönderiyoruz. Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından sonra da 'rızalı gönderme' dediğimiz şekilde tampon bölgelerdeki özel yaşam alanlarına doğru Türkiye'den ayrılma çalışmalarına destek veriyoruz. Orada güvenli ortam olunca zaten kendileri dönecektir. ‘’ ifadelerini kullandı.

Ekonomik sorunların fakındayız, olumsuzlukları bertaraf etmek için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz

‘Özellikle bu pandemi den sonra ister istemez bütün dünya genelinde olan ekonomi ile alakalı olan gelişmeler neticesinde ve hayat pahalılığı ile alakalı bir sorun ortaya çıkmaya başladı.’ diyen Ak Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ekonomik sıkıntıların farkında olduklarını ve bu sıkıntıları aşmak için azami çalışma yaptıklarını ifade etti.

Gürkan, hayat pahalılığı ile alakalı sorunların çözüleceğini vurgulayarak şunları söyledi: ‘’Tabii ki bizde ziyaretlerinde vatandaşlarımızdan aldığımız talepler, tepkiler doğrusunu bunları görüyoruz. Vatandaşımız da en başta bu hayat pahalılığı ile alakalı şikâyetlerini bize iletiyorlar. Bize zaman zaman anketlere baktığımızda hakikaten de öncelikli olarak vatandaşlarımızın en büyük derdi ekonomi ve hayat pahalılığı. Biz de iktidar partisi olarak pandemi sonrası bütün dünyada hissedilen sıkıntıların ülkemize tezahürünü bertaraf etmek için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Vatandaşlarımıza bunu en az nasıl yansıtabiliriz vatandaşımız bu konuda en az nasıl etkilenebilir onun derdi ile uğraşıyoruz.’’

Gürkan: Çözerse AK Parti çözer

Tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizin Türkiye’de ve Bursa’da da hissedildiğini söyleyen Ak Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, bu konuyla ilgili atılan somut adımlara da temas etti. Özellikle enerji konusundaki uygulamaların ve yaptırımların olumlu sonuçlar hedeflediklerini belirten Gürkan ‘’Avrupa'da pandeminin başlangıcından itibaren yapmış olduğu şey bu doğal gazlar ile alakalı, akaryakıtlar ile alakalı elektrikler ile ilgili olarak gelen bütün zamları olduğu gibi vatandaşına yansıyordu. Bizde eşel mobil sistemleri gibi bu tür sistemlerde aktör ve ederek vatandaşımıza bunu ne kadar yansıtmadan devlet bütçesinden karşılayabiliriz onun derdindeydik. Biz onu yapıyorduk hala da yapıyoruz.’’ dedi.

Akaryakıt ve petrol fiyatlarının son durumuna da değinen Davut Gürkan şunları söyledi:

‘’Devletin sürdürülebilirliği adına dünyanın şu an son atmosferde gelmiş olduğu noktada akaryakıttaki önemli tedibir ve uygulamalar gerçekleştirdik. Başlangıcındaki brent petrol fiyatı ile şu anki fiyatı arası en az 6-7 kat fark var. İster istemez bunu bir dengelemenin yolla gitmeye başladık. Akaryakıt doğalgaz fiyatlarında dünya genelinde başlangıcından bugüne en az on bir, on iki kat bir değişim oldu. Elektrik ve her şeye kömüre de uluslararası dolar bazında fiyatlara baktığımız zaman da ciddi bir etkilenme oldu. Devletin sürdürülebilirliği Adına biz ne kadar en son dönemde bile dikkat ederseniz bu pahalılıkla alakalı şikâyetler olmaya başladığında vergisel anlamda indirimlere gitmeye başladık.’’

‘’Hayat pahalılığını vatandaşa daha az yansıtmanın yollarını arıyoruz’’

‘’Günümüzde fiyatlar sudan selle alakalı şeyler artırmaya başladı.’’ ifadelerini kullanan Davut Gürkan hayat pahalılığına karşı vatandaşın daima yanında olduklarını vurguladı. Pahalılık karşısında vatandaşın ezilmesini önlemek adına her türlü adımı attıklarını ve atacaklarını ifade eden Gürkan şunları söyledi:

‘Bütün dünyayı etkisi alan hayat pahalılığını vatandaşımızın ne kadar az yansıtabiliriz onu düşünüyoruz. Son dönemde de ister istemez hammaddede dünya klasmanında ki artışları devletin sürdürülebilirliği adına biraz daha esnek düzenekte sahaya yatırıyoruz. Vatandaşımız da ister istemez bunu biraz daha fazla hissetmiş oluyor. Biz mutfağın yandığını görüyoruz mutfakla alakalı sıkıntıların farkındayız ve ona göre de önlemlerimizi almaya çalışıyoruz. Vatandaşımıza sorduğumuz zaman da işin gerçeği bu sorunu kim çözebilir dediğimizde yine ilk planda baktığın zaman alakalı sitemleri olsa da zaman zaman yine AK Parti çözebilir diye kendi kanaatini bizlere belirtiyorlar. Bu da bizim için çok önemli bir sorumluluk. Cumhurbaşkanımızın 'Mutfaktaki yangını görüyoruz hayat pahalılığı ile alakalı önlemler almaya çalışıyoruz.' demesinin sebebinin altındaki etken bizim anketlerle bize gelen vatandaşlarımızın bizi olan talepleri ve direkleri ile alakalı. Biz anketlerde özellikle vatandaşların ilk 3 problemine odaklanırız. Bununla ilgili olarak ne talep ediyor, neyi şikâyet ediyor onlara öncelik veririz. Bu anketlerde de hayat pahalılığı ve ekonomik durum önümüze geliyor, bu durumun çözmüne ilişkin adımlar atıyoruz. Şöyle Bursa'ya karşı ayrı bir hassasiyeti var Cumhurbaşkanımızın zaten. Bursa bizim için özel olduğu kadar Cumhurbaşkanımızın içinde bir özelliği olan bir yere hassasiyet gösteriyor. Bunu Bursalı hemşerilerimizin bilmesini istiyorum.''

 ‘’Vatandaş bize güveniyor’

Cumhuriyet tarihi içerisinde tek başına iktidar olarak en uzun süre iktidarda kalan parti olduklarını vurgulayan Gürkan, Bursa’da da Türkiye’de de vatandaşların kendilerine güvendiklerinden emin olduklarını söyledi. Gürkan bu güveni 20 yıldır olduğu gibi yine boşa çıkarmayacaklarını belirterek ‘’Cumhuriyet tarihi içerisinde tek başına iktidar olarak en uzun süre iktidarda kalan partiyiz. Bu sonuç bizim bu zamana kadarki yapmış olduğumuz hizmetler ile alakalı. Vatandaşlar bize güveniyor. Bu durumda bizim sorumluluğumuz artıyor ister istemez. Vatandaşımızın güvenliğe istinaden biz ona göre hareket etmemiz lazım. Şimdi niye AK Parti'ye oy vermeli dediğinizde işte bu 80 yıllık hizmetleri neredeyse biz 20 yılda yapan bir iktidar partisi olduğumuz için ister istemez vatandaş yine bize daha fazla güveniyor karşındaki seçeneklere bakıyor.’’ ifadelerini kullandı.

Terör örgütlerinden duyulan rahatsızlığı dile getirecekler

Programın son bölümünde terör meselesine temas eden Ak Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan muhalefetin teröre karşı sınırlarını net bir şekilde çizmesi gerektiğini vurguladı. Muhalefetin terörle ilgili sözlerine eleştiri getiren Gürkan ''Rahatsız olduklarını ifade etsinler o zaman. Terör örgütü olduklarını ilan etsinler. PKK'yı PYD'yi terör örgütü olarak görecekler, aksi durumu basit gibi göstermeyecekler. On binlerce insanım ölmüş bu memlekette, on yaşında on iki yaşında kız çocukları dağa kaldırılmış. Kim kaldırmış bunları, terör örgütü kaldırmış. Hala Diyarbakır anneleri kan ağlıyor.’’ dedi.

01 Tem 2022 - 12:34 - Bursagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak B Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan B Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler B Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı B Gazete değil haberi geçen ajanstır.