- 09 Mayıs 2020

Sokak hayvanlarına "anne şevkati" ile bakıyorlar

Bursa'da "Patisev Derneği" çatısı altında bir araya gelen kadınlar, kentteki 3 bine yakın sokak hayvanının bakımıyla ilgileniyor Dernek Başkanı Mefaret Özmez: "Hayvanlara gönüllü annelik yapıyoruz. Bazen elimize doğum yapanlar bile oluyor" Dernek kurucularından Beyza Gurbetçi: "Kendi çocuklarım kadar onları da kıymetli görüyorum. 2 oğlum var. Onlar büyüdü ve kendi ihtiyaçlarını görebiliyor. Sokak hayvanlarının ise bakıma ihtiyacı var"

mask

Kentte uzun yıllardır sokak hayvanlarıyla yakından ilgilenen Mefaret Özmez, Sonay İleri ve Beyza Gurbetçi, birkaç ay önce bir araya gelerek Patisev Derneğini kurdu. Büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu dernek üyeleri, Nilüfer ilçesinde kurdukları 3 çiftlikte sokak hayvanlarının bakımıyla ilgileniyor. Yaralı olanların tedavi edilmesini sağlayan, onlara evlerinde yaptıkları mamaları elleriyle yedirerek anne şefkatiyle yaklaşan kadınlar, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesinde de önemli rol üstleniyor. Dernek Başkanı 2 çocuk annesi Mefaret Özmez, yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 bin sokak hayvanının her türlü ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını söyledi.

GÖNÜLLÜ ANNELİK YAPIYORUZ

Hayvanları sahiplendirerek onları güzel bir yuvaya kavuşturduklarında çok mutlu olduklarını anlatan Özmez, şunları kaydetti: "20 yıldır hayvanlarla iç içeyim. Barınağa geldiğimde, kapıda karşılandığımda hayatımın en mutlu anlarını yaşıyorum. Bu dünyada herkesin hayvan sevgisini tatması lazım. Evimde de kedi ve köpek besliyorum. Hayvanlara gönüllü annelik yapıyoruz. Bazen elimize doğum yapanlar bile oluyor. Belirli bir zamandan sonra adeta onların annesi olduk. Onların tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz." Dernek kurucularından 2 çocuk annesi Sonay İleri de özel bir şirkette mali işler sorumlusu olarak çalıştığını ve 20 yıldır hayvan beslediğini belirtti.

REHABİLİTASYON MERKEZİ GİBİ

Zor durumdaki hayvanlara yardım ettiklerini dile getiren İleri, "Burası bizim için de rehabilitasyon merkezi gibi. Hayvanların bizi görünce sevinmesi bizi çok mutlu ediyor. Yemekler yapıyoruz, mamalar topluyoruz. Yemekten önce sevilmek istiyorlar. Barınağın kapısından girer girmez 1 saat onları seviyoruz. Ondan sonra beslemeye geçiyoruz." ifadelerini kullandı. Dernek kurucularından Beyza Gurbetçi de yaklaşık 4 yıl önce hayvanlarla ilgilenmeye başladığını anlattı.

ÇOCUKLARIMIZ GİBİ

Gurbetçi, hayvanlara bakmanın kendisini mutlu ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Kendi çocuklarım kadar onları da kıymetli görüyorum. 2 oğlum var. Onlar büyüdü ve kendi ihtiyaçlarını görebiliyor. Sokak hayvanlarının ise bakıma ihtiyacı var. Sokak hayvanları hep bizim çocuğumuz gibi kalacak. Barınağa geldiğimizde hayvanların koşarak yanımıza gelmesi bize inanılmaz huzur veriyor." Dernek üyelerinden Serap Mumcu da sokak hayvanlarıyla aralarında güçlü bağ oluştuğunu vurguladı. Kızının kendisine bazen "Sokak hayvanlarını benden daha çok seviyorsun." dediğini anlatan Mumcu, onları kendi çocuğundan ayrı görmediğini ifade etti. Mumcu, "Sadece barınakta değil yolda gördüğüm hayvanları da besliyorum. Onların mutlu olduğunu görmek bizi de mutlu ediyor." dedi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak B Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan B Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bursa Markaları

B Gazete, Bursa ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (539) 958 70 00
Reklam bilgi